Namiřte na cíl a jděte za svým snem.
Nevzdávejte se.
A pamatujte na slova klasika:
"Nejvíce nás omezují hranice, které si sami stanovujeme."

Co pít v době zvýšené fyzické zátěže

Co pít v době zvýšené fyzické zátěže - obrázek

Co pít v době zvýšené fyzické zátěže - obrázek

Pro začátek ...
Při svalové práci se chemická energie (ATP) přeměňuje na energii mechanickou a teplo. Účinnost svaloviny je jen kolem 25 – 30 %, zbytek energie se „ztrácí“ v podobě tepla. Při intenzivní pohybové aktivitě musí organizmus odvádět přebytečné teplo pomocí odpařování potu. Chrání se tak proti nebezpečnému přehřátí a úžehu.
Co tedy při zátěži potřebuji?
Během sportovního výkonu nelze zcela ztrátu tekutin nahradit. Je proto nutné zajistit, aby přijímané tekutiny byly co nejlépe vstřebatelné a využitelné. Tekutiny se vstřebávají především v tenkém střevě. Je tedy důležité, aby nejdříve rychle prošly žaludkem. V zásadě platí, že studené nápoje opouštějí žaludek rychleji než teplé, těm tedy dáme přednost. Ztráty elektrolytů potem jsou relativně nízké. Není tedy nutné hradit je příjmem množství minerálů převyšujících ztrátu. Výjimkou jsou vápník a hořčík, které se vstřebávají asi z jedné třetiny, jejich koncentrace v nápoji tak může být třikrát vyšší než v potu. Draslík se během zátěže uvolňuje z pracujících svalů a proto jej není třeba okamžitě nahrazovat nápoji v množstvích ztrácených potem. Pouze sodík napomáhá rychlému vstřebávání tekutin. Ovocné šťávy, obsahující spíše draslík, jsou absorbovány pomaleji a rychleji vyloučeny ledvinami (sodík naproti tomu váže vodu v těle). Zatímco čistá (minerální) voda se vstřebává rychlostí 1 ml/cm tenkého střeva, je rychlost absorpce vody z izotonických nápojů s cca 400-500 mg sodíku a 6 – 8 % cukrů okolo 3 – 4 ml/cm střeva. Ještě rychleji se vstřebávají hypotonické nápoje s nízkým obsahem cukru (1,6-2 %) a vysokou koncentrací sodíku (1200 mg/l), vyvinuté pro rehydrataci pacientů s průjmy. Jako zdroj okamžité energie jsou však nedostatečné.

Na závěr ...

Ačkoli čistá voda a mnohé další nápoje hydrataci během výkonu zlepšují, výhodnější je použití izotonického nápoje. Vysoký obsah cukrů zpomaluje pasáž žaludkem a tak zhoršuje rychlou rehydrataci. Limonády a ovocné šťávy nejsou pro svou hypertonicitu a obsah organických látek nejvhodnějšími tekutinami pro rychlou rehydrataci. Důležité je pít během zátěže včas, často a hodně.
23.09.2008 10:38:43
Jesterka_J
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one