Namiřte na cíl a jděte za svým snem.
Nevzdávejte se.
A pamatujte na slova klasika:
"Nejvíce nás omezují hranice, které si sami stanovujeme."

Kupujeme míč domů - výběr, péče a využití

Kupujeme míč domů - výběr, péče a využití - obrázek

Kupujeme míč domů - výběr, péče a využití - obrázek

Hodně z Vás míček zaujal a uvažují o jeho koupi i domů. Ale koupení prvního nejlevnějšího míče ve výprodeji v hypermarketu není to pravé ořechové ... Pro usnadnění výběru vhodného míčku si přečtěte následujících pár tipů a myslím, že výběr hned bude mnohem lehčí.

 

Rady pro nákup míče

Je třeba si rozmyslet, kdy, kde a proč se bude míč používat a pro koho je určen. Odborné zdravotní problémy vám při koupi poradí. Všimneme si, zda má míč značku odborného testu. Všechny imitace jsou sice lacinější, ale mnoho nevydrží. Raději si koupíme originální značkový míč.

Pro účely cvičení popisovaného se nejvíce osvědčil míč o průměru 65 cm. Tato velikost odpovídá výšce postavy od 160-180 cm, obvod míče má po nafouknutí měřit 204 cm. Vysoké ženy a muži nad 180 cm by si měli pořídit míč o průměru 75 cm s obvodem 236 cm. Při výšce postavy od 135 do 160 cm se doporučuje míč o průměru 55 cm s obvodem 173 cm. Správnou velikost míče zkontrolujeme podle délky paže. Je to přesnější míra než výška postavy. Délku paže si změříme od konečků prstů k rameni.
U našeho univerzálního míče o průměru 65 cm se délka paže pohybuje v rozpětí 66-80 cm.  Míč o průměru 55 cm odpovídá délce paže 56-65 cm. Míč o průměru 75 cm odpovídá délce paže přes 80 cm.

Jak o míč pečovat

Může se stát, že míč položíme na nějaký ostrý předmět nebo ostrou hranu a praskne nám. Také se může poškodit, když ho opřeme o topení nebo ho zapomeneme na prudkém slunci. Pokud míč propíchneme nebo vzduch uniká jiným způsobem, pak ani doporučované zalepení nepomůže. Opakovaná zátěž ho s určitostí vyřadí z funkčnosti. Největší problém je uložení míče – můžeme ho zavěsit do sítě nad zem. Nejlepší je speciální podložka, která se také prodává. Míč nepoužíváme k odkládání šatstva, koule zakrytím zmizí a dobré předsevzetí doma cvičit nebo se jen na balonu válet také. Pokud míč delší dobu používáme, zpuchří. Míč by se neměl volně kutálet po místnosti a překážet.  Míč by měly vidět i návštěvy – určitě se budou vyptávat, k čemu slouží. Pak stačí vžít se do role „domácí instruktorky“ a ukázat, co všechno se na něm dá dělat. Míč se má podle doporučení obměňovat jednou za dva až tří roky, protože denním používáním se i sebelepší materiál opotřebuje.  Nejlepší povrchem pro cvičení na míči je koberec nebo jiný neklouzavý povrch. Na lakovaných parketách chodidla kloužou, i když máme pevnou gumovou podrážku.

Využití míče v domácnosti

Chceme-li po náročném pracovním dnu pouze relaxovat, přikutálíme si míč k televizi a různě na něm měníme pozice. Třeba se jen válíme. Povalováním si uvolníme a protáhneme jednostranně přetížené svaly a nenásilným pohupováním „promasírujeme“ meziobratlové ploténky. Míč se naučíme používat v případech, kdy nás začnou bolet záda. V současné době si řada lidí kupuje míč proto, že to „právě frčí“, ale počáteční nadšení ze cvičení jim dlouho nevydrží. Po určité době může míč v domácnosti začít překážet, ale výmluva typu „nemám čas, proto necvičím“ je pouze projevem lenosti. Může se stát, že nás přestane bavit cvičit doma, začne nám chybět motivace, kolektiv i zábava. Pak je dobré navštívit fitcentrum, kde hodiny cvičení na míči vede kvalifikovaná instruktorka.
Míč si umístíme vedle pracovního stolu, u počítače. Střídáme sezení na židli se sezením na míči.
Na míči se mohou „válet“ všichni členové rodiny, od vnoučat až po babičku a dědečka. Nezabere příliš mnoho místa, je cenově dostupný.

11.03.2009 13:50:13
Jesterka_J
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one