Namiřte na cíl a jděte za svým snem.
Nevzdávejte se.
A pamatujte na slova klasika:
"Nejvíce nás omezují hranice, které si sami stanovujeme."

Hudba - elixír života každé lekce skupinového cvičení

Hudba - elixír života každé lekce skupinového cvičení - obrázek

Hudba - elixír života každé lekce skupinového cvičení - obrázek

Hudba je rozhodující pracovní nástroj ovlivňující úspěch nebo neúspěch každé lekce. Každý instruktor i cvičenec zná ten pocit, když někomu jde hudba do nohou a pociťuje neodolatelné nutkání hýbat se. Přece jen, když jsou hudba a obsah lekce optimálně vzájemně sladěny, je profesionální instruktor úspěšný. Správná hudba pro optimální zážitek ze cvičení závisí především na dvou faktorech: Za prvé musí být hudba technicky bezvadná, bezchybná (žádné ruchy, dobrý zvuk), na druhé straně musí hudba také ještě odpovídat speciálnímu požadavku daného stylu lekce. A nakonec - hudba se nemá líbit jen instruktorovi, ale také hlavně klientům.
Požadavky instruktorů aerobiku, které mají být naplněny, jsou převážně následující:

 

  • Stavba CD musí odpovídat profilu lekce. Po cca 10ti minutovém zahřátí následuje hlavní část, která má být dlouhá alespoň 40 minut. Po ní následuje závěrečná část – dvě písničky na „cooldown“ a strečink. A aby se nabídlo instruktorovi ještě něco zvláštního (pro jeho zvláštní potřebu), nachází se často v závěru hlavní části řádně sestříhané závěrečné písně (6 bloků) - můžete najít např. u CD firmy Multitrax. Díky tomu může instruktor na závěr ještě pozměnit (variovat) choreografii rozpracovávanou v průběhu cvičební lekce a ve finále si sestavu několikrát s klienty "projet".

 

  • Adekvátně hudební vědě o harmonii vznikají všechna CD ze zpravidla jasně rozpoznatelného nepřerušovaného (nerozlámaného) frázování „32“ (pozn. redakce: 4x8 - tvorba choreografie).  K tomu navíc jsou garantované čisté a dynamické přechody mezi jednotlivými tituly, tedy čistý průběh lekce. Jednotlivé tituly na CD musí společně vést k jednomu harmonickému celku, takže vytváří jeden napětím a energií nabitý hudební tok.

 

  • Pro každou lekci je stejně tak důležitý jako oba výše uvedené body i správný výběr vhodného hudebního směru a vhodná rychlost a intensita (tvz. BPM - beat per minute) . Pro každý typ lekce (podle jeho obsahu) jsou určité předpisy o tempu, které byly vytvořeny hlavními vzdělávacími organizacemi. Příliš rychlá hudba může způsobit nekontrolovatelné, technicky nečisté provádění pohybů, které pak vede k chybnému zatížení, a tím ke zvýšení rizika zranění. Příliš pomalá hudba se může negativně projevit na dynamice pohybu, a tím také na dynamice kurzu a náladě účastníků.

 

  • Při výběru správného hudebního stylu je třeba dát pozor na to, aby onen styl odpovídal danému cvičebnímu stylu a ladil s konkrétní cílovou skupinou. „Chart-Musik“ (soupiska nejoblíbenějších, současně nejúspěšnějších hitů) sice všeobecně vychází nejlépe, ale existuje množství různých hudebních vkusů a množství speciálních konceptů, které vyžadují nějaký speciální hudební styl. Určité hudební směry se hodí už svým provedením ke konkrétním kurzům (např. „Oldies“ pro „Fit nad 60“ nebo Techno/Trance pro „Tae Bo“), během jiných jsou ale zase vyloučeny (např. Techno pro „Body/Mind“). Platí tedy, že počet beatů a rytmus jsou v souladu s cílem kurzu a se samotným pohybem během lekce.
10.03.2009 13:55:36
Jesterka_J
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one